Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Dom Pomocy Społecznej - Kędzierzyn-Koźle

O instytucji

Dom Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu jest samorządową jednostką organizacyjną pomocy społecznej i podlega Starostwu Powiatowemu w Kędzierzynie-Koźlu.

Nasz Dom dysponuje 70 miejscami i przeznaczony jest dla osób dorosłych obojga płci, niepełnosprawnych intelektualnie.

Podstawowym zadaniem statutowym Domu jest świadczenie usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających na poziomie obowiązujących standardów, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających. Dodatkowo Dom Pomocy Społecznej umożliwia mieszkańcom korzystanie ze świadczeń przysługujących im z tytułu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Udzielanie wsparcia, w szczególności projektowanie wspólnie z mieszkańcem Planu Indywidualnego Wsparcia i jego realizacja stanowią podstawową zasadę postępowania wobec podopiecznych DPS. Odwołuje się ona w szczególności do kryterium „jakości życia”, które rozumiane jest jako subiektywnie odbierane poczucie satysfakcji z sytuacji życiowej mieszkańca, w kontekście jego własnych potrzeb i możliwości. Naczelnym celem pracy Domu jest pomoc mieszkańcom w godnym przeżywaniu i akceptowaniu swojej niepełnosprawności.

W pokojach jedno i dwuosobowych mieszka 70 osób. Pokoje mieszkańców są przytulne, gustownie urządzone i wyposażone.

Nad mieszkańcami Domu czuwa zespół opiekuńczo–terapeutyczny. Oprócz działalności opiekuńczo-pielęgnacyjnej prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne, kulturalno-oświatowe oraz zajęcia w ramach terapii zajęciowej. W ten sposób realizowane są potrzeby osób w nim zamieszkujących. W budynku poza pomieszczeniami mieszkalnymi znajdują się łazienki, jadalnia, pokoje dziennego pobytu, gabinet rehabilitacji, pokój terapii zajęciowej, kaplica, gabinet zabiegowy. Budynek wyposażony jest w windę osobową, system przeciwpożarowy oraz system przyzywowo-alarmowy. Infrastruktura Domu dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych: podjazdy, winda, brak progów, poręcze w ciągach komunikacyjnych, uchwyty w pomieszczeniach sanitarnych.

Dom usytuowany jest w dzielnicy Sławięcice, około 100 m od przystanku komunikacji miejskiej. W okolicy znajduje się m.in. kościół oraz sklepy spożywcze i przemysłowe. Budynek składa się z dwóch kondygnacji naziemnych i podpiwniczenia. Na tyłach Domu znajduje się ogród, który stanowi miejsce codziennych spotkań i zaplecze do organizacji imprez plenerowych dla naszych mieszkańców.

Dojazd autobusem MZK linia nr 5.

 


 

Przykładowe pomieszczenia DPS

Utworzono dnia 07.01.2019, 08:35

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: